תותבות שלמות

הרכבת תותבת שלמה קבועה מתבצעת לאחר שלב תהליך הריפוי והכנת התשתית של החניכיים, ובדרך כלל משמשת לשחזור במקרים של לסת ללא שיניים , עשויה משרף (פלסטיק). בסיס התותבת הוא בצבע של החניכיים והשיניים הם בצבע הדומה לצבע השיניים של המתרפא.

תותבות שלמות קבועות יבואו מעל לשתלים שיתמכו בהן.

השתלה דנטלית היא בעצם דיבל מתכת קטן עשוי טטיניום שמוברג אל עצם הלסת ויכול לתמוך בכתר יחיד או ביחד עם שתלים אחרים בסט שלם של שיניים תותבות, השתלים הנפוצים ביותר הם בעלי הברגה חיצונית לעצם. בנוסף יש להם הברגה פנימית אליה מוצמדים תיקתקים שיסיעו בהמשך לעיגון התותבת.

התותבת מורכבת ממספר חלקים: החלק העליון עשוי פלסטיק קשיח באיכויות ייצור שונות מהן בעצם מורכבות השיניים. השיניים מקובעות בפלסטיק אקרילי בצבע ורוד , שהוא בעצם החלק שבא במגע עם החניכיים ויוצר מראה אסטתי וטבעי.

בסיס התותבות והשיניים עשויים בד"כ מאקריל.

לעיתים ניתן גם להשתמש בחומר שנקרא "קומפוזיט" , זהו חומר אשר ניתן להגיע איתו לשכבות צבע שונות בשיניים עצמן ובכך הוא מקנה מראה אסתטי ברמה גבוהה יותר. לעיתים מכניסים רשת מתכתית לחלק האקרילי על מנת לחזק את המבנה ולמנוע מהתותבות להתפרק.

ניתן גם להשתמש בחומר הנקרא ולפלאסט כחומר בסיס לתותבת שהוא חומר אנטי אלרגני בגוון ורוד שרוף המאפשר התאמה מושלמת לגוון החניכיים , הווים אינם נראים על השיניים והתותבת "נעלמת בפה" דבר המקנה ביטחון לחייך ללא חשש. רצוי להשתמש בחומר זה כאשר הלקוח נוטה לשבור את התותבות שלו או בעל אלרגיה לאקריל ו/או מסיבות בריאותיות אחרות.

תותבות מחומרים פלסטיים מאזנות את העומס על החניכיים ומקנות יכולת לעיסה בריאה ונורמלית. במקרים של שימוש בחומרים גמישים יותר תיתוסף רשת יצוקה בבסיס התותבת לחיזוקה, ובכך ניתאפשר לנו להימנע מתזוזות לא רצוניות של התותבת בפה והפרעה בסגירת הפה.

השיניים בתותבת עשויות בד"כ אקריל. ניתן להזמין שיניים אקריליות בדרגות קושי שונות בהתאם לגילו ומצב בריאותו של המטופל.